• Post category:Recykling

Negatywne przygody z kosmetykami spotykają każdego – padamy ofiarami nietrafionych prezentów świątecznych czy intensywnych akcji marketingowej promującej dany produkt, który później okazywał się rozczarowaniem. W takich sytuacjach myślimy sobie “cóż, może kiedyś się przyda” i tak czy tak ląduje on w szafce lub pudełku z resztą kosmetyków i pozostaje tam do momentu generalnych porządków. Okazuje się wtedy, że po uprzątnięciu tych, z których regularnie korzystamy, pozostają tylko te użyte raz czy dwa, puste opakowania i produkty przeterminowane. Co więc należy z nimi zrobić?

Gdzie wyrzucić opakowania po lakierach do paznokci?

Opakowania po kosmetykach podlegają recyklingowi, co oznacza, że odpowiednio je segregując, jesteśmy w stanie pomóc środowisku. Wszelkie przedmioty szklane, takie jak butelki po lakierach czy perfumach mogą zawierać pozostałości substancji chemicznych. Oznacza to, że są one odpadami bardziej szkodliwymi, dlatego najbezpieczniejszą opcją jest oddanie ich pustych w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, czyli tak zwanych punktach odbioru odpadów problemowych. Dzięki temu można mieć pewność, że zajmą się nimi profesjonaliści, którzy znają się na odpowiednim ich przetwarzaniu.

Opakowania po płynach do kąpieli, szamponach i odżywkach do włosów – gdzie je wyrzucić?

Najczęściej są one tworzone z plastiku. Tworzywo to wykorzystywane jest najczęściej, głównie ze względu na niski koszt, prostotę wykonania i trwałość, dzięki której nie rozbije się na kawałki jak szkło, a co najwyżej pęknie.

Niestety jedną z jego właściwości jest powolny rozkład, który bardzo negatywnie wpływa na środowisko. Polietylen jest jednak pożądanym surowcem wtórnym, dzięki czemu plastikowe opakowania mogą w przyszłości zostać przetworzone na zupełnie inny produkt. W związku z tym koniecznie należy pamiętać o wrzuceniu ich do żółtego pojemnika.

Gdzie wyrzucać opakowania po dezodorantach?

Dezodorant to sprzężona ciecz, która została zamknięta w metalowej butelce z plastikowymi elementami – nakrętką oraz końcówką. Zużyty dezodorant powinno się umieścić w dwóch osobnych pojemnikach. Metalowa część powinna zostać umieszczona w odpadach zmieszanych. Z kolei elementy plastikowe powinny trafić do żółtego pojemnika na metale oraz plastik. 

Z kolei w przypadku dezodorantów w kulce lub sztyfcie sytuacja jest znacznie prostsza. Całość zużytego dezodorantu powinno się umieścić w żółtym pojemniku na tworzywa sztuczne. 

Punkty zbiórki opakowań

Istnieje wiele wytycznych, dotyczących segregacji, przez co może ona budzić wiele wątpliwości. Niektóre opakowania trzeba przed wyrzuceniem umyć, a niektórych wyrzucić po prostu nie można, dlatego najbezpieczniejszym wyjściem będzie udanie się do drogerii, która przyjmuje niezużyte kosmetyki czy opakowania po nich. Jeśli jednak nie znajdziemy takich w okolicy, warto pójść do sklepu, w którym dokonaliśmy zakupu i zapytać, czy dany producent kosmetyków umożliwia oddanie opakowania do recyklingu. Jest to coraz częstszy trend, który niesie za sobą wiele profitów dla klienta, takich jak rabat czy drobny gratis za zwrot opakowań.

Nowe rozwiązania recyklingu opakowań

Ostatnio popularne stały się eko-opakowania zrobione z kartonu, które są niezwykle przyjazne dla środowiska, ponieważ doskonale nadają się do recyklingu i powtórnego użycia. Kobiety uważają je za niezwykle praktyczne, ponieważ pudry czy cienie do powiek są chronione przed kruszeniem. Odpowiednie będą też specjalne słoiki PET, które odznaczają się dużą trwałością i równie dobrym przystosowaniem do recyklingu.

Chociaż stał się on obowiązkiem, wciąż wielu ludzi ignoruje problem. O środowisko należy zadbać, tym bardziej, że przedmiot którego już nie potrzebujemy, może zostać powtórnie wykorzystany, zamiast trafiać na wysypiska. Segregowanie wymaga jednak wiedzy dotyczącej podziału odpadów, przeciwwskazań czy wcześniejszego przygotowania. Nie jest to wiedza skomplikowana, dlatego warto zapamiętać istotne porady, by wyrzucając śmieci mieć czyste sumienieCzytaj też: