Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że nawet wyrzucenie drobnych śmieci nie tylko negatywnie wpływa na estetykę otoczenia, lecz przede wszystkim jest zagrożeniem dla środowiska, a zwłaszcza zwierząt.

Dlaczego ptaki jedzą śmieci?

Narażone są szczególnie ptaki, które wydziobują resztki jedzenia z trawników czy ulic. Wiele z nich ma bardzo czuły zmysł węchu – zwłaszcza ptaki morskie, które żerują nad morzami i oceanami. Potrafią przelecieć niezwykle dużą odległość tylko po to, aby odnaleźć źródło interesującego je zapachu. Często jednak odpady posiadają niejednolity charakter, który może zwierzętom coś przypominać i mylić je. Jeżeli ptak znajdzie na przykład plastikowe nakrętki, które wyrzuciło morze, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wylądują one w jego żołądku, bo będą pachniały rybami lub glonami.

Co mówią statystyki?

Żeby zobaczyć jak ogromna jest skala problemu, wystarczy spojrzeć do statystyk lub uważnie czytać wiadomości z Polski i świata. Amerykańscy naukowcy przeprowadzili szczegółowe badania na grupie ptaków morskich. Z ich analizy wynika, że aż 60% z nich miało plastikowe elementy w jelitach. Były to między innymi nakrętki, fragmenty toreb foliowych, balony, a nawet zabawki, zapalniczki czy szczoteczki do zębów!

Ludzie bez zastanowienia wyrzucają także zużyte gumy do żucia, które zabrały już życie niejednemu ptakowi, sklejając jego dziób. Warto zauważyć, że są to materiały, których zwierzę nie może strawić, zalegają one w organizmie i prędzej czy później prowadzą do śmierci. Niechlubny rekord osiągnął pewien ptak, w którego brzuchu znaleziono aż dwieście plastikowych śmieci! Wraz z rozwojem gospodarki, na świecie pojawiły się większe ilości tworzyw sztucznych.

To przerażające, ale w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat liczba ptaków, we wnętrzu których znaleziono plastik, wzrosła o 75%! Według szacunków, jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie, to do roku 2050, aż 99% ptaków może mieć w sobie plastik, co oznacza, że wiele gatunków, zwłaszcza zagrożonych, bezpowrotnie zginie.

Jak zapobiec katastrofie?

Warto pamiętać, że najczęściej ptaki połykają plastik przez przypadek, ponieważ znajduje się ona na przykład w pobliżu ryby, na którą polują. Rozwiązanie tego problemu jest proste, przynajmniej w teorii. Trzeba lepiej gospodarować odpadami – troszczyć się o mienie wspólne, nie wyrzucać nawet drobnych śmieci na ziemię, tylko do kosza. Nie bez znaczenia jest również to, jak zarządza się odpadami pochodzącymi z gospodarstwa domowego – świadomy i odpowiedzialny recykling to najlepsze, co każdy z nas może ofiarować Ziemi. Niektóre surowce da się bowiem ponownie wykorzystać i tym samym zapobiec ich składowaniu na wysypiskach śmieci.

Każdy z nas jest w równym stopniu odpowiedzialny za los natury. Jeśli poświęci się choćby minimum uwagi na to, aby nie szkodzić środowisku, ekologiczna katastrofa przestanie nam grozić.