Meble szkolne wbrew pozorom powinny spełniać szereg wymogów. Rozmiar dopasowany do kategorii wiekowej, rodzaj materiału, sposób wykonania i wykończenia – to tylko niektóre z nich. Odpowiednie meble mają wpływać między innymi na komfort, bezpieczeństwo i jakość nauki ucznia. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, gdzie można takie meble kupić.

Jakie meble szkolne dla poszczególnych wzrostów?

Zasady doboru mebli szkolnych w zależności od wzrostu ucznia zgodnie z normą PN-EN 1729-1:2007:

Dla dzieci o wzroście 800-950 mm zaleca się krzesła o wysokości siedziska do 210 mm, a stoły o wysokości do 400 mm. Kolor oznaczania krzesełek powinien być biały.

Dla dzieci o wzroście 930-1160 mm zaleca się krzesła o wysokości siedziska do 260 mm, a stoły o wysokości do 460 mm. Meble dla najmłodszych powinny mieć oznaczenie w kolorze pomarańczowym.

Dla dzieci o wzroście 1080-1210 mm zaleca się krzesła o wysokości siedziska do 310 mm, a stoły o wysokości do 530 mm. Kolor oznaczania krzesełek powinien być fioletowy.

Dla dzieci o wzroście 1190-1420 mm zaleca się krzesła o wysokości siedziska do 350 mm, a stoły o wysokości do 590 mm. Kolor oznaczania krzesełek powinien być żółty.

Dla dzieci o wzroście 1330-1590 mm zaleca się krzesła o wysokości siedziska do 380 mm, a stoły o wysokości do 640 mm. Kolor oznaczania krzesełek powinien być czerwony.

Dla dzieci o wzroście 1460-1765 mm zaleca się krzesła o wysokości siedziska do 430 mm, a stoły o wysokości do 710 mm. Kolor oznaczania krzesełek powinien być zielony.

Dla dzieci o wzroście 1590-1880 mm zaleca się krzesła o wysokości siedziska do 460 mm, a stoły o wysokości do 760 mm. Kolor oznaczania krzesełek powinien być niebieski.

Dla dzieci o wzroście 1740-2070 mm i wyższym zaleca się krzesła o wysokości siedziska do 510 mm, a stoły o wysokości do 820 mm. Kolor oznaczania krzesełek powinien być brązowy.

Gdzie można kupić meble szkolne?

Meble szkolne to nie zwykłe meble. Te muszą być wykonane z trwałych i bezpiecznych materiałów, a następnie starannie wykończone, aby nie miały ostrych krawędzi i zbędnych elementów. Meble szkolne powinny spełniać szereg wymogów, mieć certyfikaty i zachowywać standardy UE. Chcąc kupić meble do szkoły, nie wystarczy udać się do zwykłego salonu meblowego. Wyposażenie pomieszczeń szkolnych można kupić tylko w wybranych firmach. Najczęściej u producentów lub podmiotów zajmujących się ich dystrybucją. Nie ma znaczenia, czy zakupu dokona się na miejscu, czy przez Internet.

Co zrobić ze starymi meblami szkolnymi?

Nie wystarczy, że meble spełniają standardy pod względem rozmiaru. Muszą być także w dobrym stanie technicznym. Stoły i krzesła powinny stać stabilnie. Blaty, siedziska i oparcia nie mogą być nawet częściowo połamane, czy pęknięte.

Meble te mają zapewniać uczniom komfort i bezpieczeństwo w czasie lekcji i innych zajęć. Jeżeli wobec tego któreś z nich nie spełnia tych wymogów albo dyrektor planuje wymianę starych mebli na nowe, powinien skorzystać z pomocy firmy, która zajmuje się ich wywozem. Tym prostym i wygodnym sposobem można zamówić wywóz mebli, które do niczego się już nie przydadzą.

Nie ma sensu przechowywać ich w magazynach i innych pomieszczeniach, gdyż ich ponowne użytkowanie przez uczniów nie będzie możliwe. Firmy z branży recyklingowej zajmą się nimi w odpowiedni sposób, korzystny między innymi dla człowieka i środowiska. Mają do tego odpowiednie uprawnienia.