Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, to z pewnością wytwarzasz odpady przemysłowe. Warto jednak pamiętać, że niektóre odpady stanowią bardzo duże zagrożenie dla środowiska. Szczególnie dla biosfery, atmosfery, a także hydrosfery. W związku z tym należy  się ich pozbyć. Jak to zrobić w bezpieczny sposób? W tym artykule odpowiemy na wszystkie nurtujące pytania.

Odpady przemysłowe – obowiązkowy wywóz

Czy wiedziałeś, że w Polsce ponad 80% odpadów przemysłowych powstaje w przemyśle wydobywczym, hutniczym i energetycznym? Zwłaszcza w wielkich fabrykach, kopalniach, zakładach. Co więcej, jest kilka kategorii tego typu odpadów. Okazuje się, że mogą być płynne (farby, zanieczyszczona woda) oraz stałe (dla przykładu pojemniki zawierające resztki farb, tworzywa sztuczne). Tak więc, zanim zajmiemy się transportem, trzeba je zweryfikować i określić danym kodem odpadu.

Zapamiętaj, że najpierw klasyfikujemy odpady na podstawie źródła powstawania w grupach 01 do 12 lub 17 do 20, dodając właściwy kod sześciocyfrowy opisujący rodzaj materiału. Są jednak wyjątki zaliczane do specyficznych gałęzi przemysłu. Scharakteryzowane kategorie znajdziesz w ustawie o odpadach, którą opublikowano 27 kwietnia w 2001 roku. Obowiązkowy wywóz określa Dyrektywa Parlamentu Europejskiego oraz Rady 2008/98/WE. Przepis wyjaśniający sposób pozbycia się odpadów zawarty jest w zmienionej Dyrektywie Rady 94/31/WE.

Gdzie można wywozić odpady przemysłowe?

Przed wywozem odpadów przemysłowych należy spełnić następujące wymogi. Po pierwsze muszą być przechowywane w miejscach do tego przeznaczonych. Przy niebezpiecznych substancjach tym bardziej trzeba przestrzegać zasad BHP. Po drugie wszystkie odpady muszą być  posegregowane według kodów odpadu. Po trzecie dane odpady magazynujemy do czasu uzbierania odpowiedniej ilości transportowej. Po czwarte odpady muszą być przekazywany wyłącznie firmom uprawnionym. Niedostosowanie się do do prawa gospodarki odpadów skutkuje surowymi karami.

Zleć wywóz odpadów przemysłowych profesjonalnej firmie

Zarządzanie przedsiębiorstwem nierzadko wymaga od nas samych pracy 24 godziny na dobę, dlatego pozwól, że wyręczymy Cię i zajmiemy się transportem odpadów przemysłowych. Dlaczego warto skorzystać z naszej oferty?

Wywóz i utylizacja odpadów poprodukcyjnych i przemysłowych

  • Mamy doświadczenie. Od wielu lat współpracujemy z hurtowniami i sieciami handlowymi. Jesteśmy dobrze zorganizowani. Odbiorem odpadów zajmujemy się kompleksowo: od przyjazdu na wskazane przez klienta miejsce aż po potwierdzenie Karty Przekazania Odpadów. Dzięki temu masz gwarancję, że cały proces odbył się zgodnie z wymogami prawnymi. Posiadamy niezbędne decyzje administracyjne, pozwolenia środowiskowe.
  • Oferujemy wywóz wszystkich odpadów, a w tym: tworzyw sztucznych i jednorodnych, tworzyw sztucznych zmieszanych lub zanieczyszczonych, odpadów gumowych i opon samochodowych, tkanin tekstylnych oraz odzieży, płyt wiórowych, filtrów z wentylacji i klimatyzacji.
  • Nasi pracownicy są fachowcami. Zadzwoń, a nasz konsultant doradzi i oceni, czy możemy odebrać Twoje odpady. Jeżeli nie, pomoże Ci znaleźć odpowiednie, zgodne z prawem rozwiązanie. Pamiętaj, że zawsze indywidualnie podchodzimy do każdego zlecenia, w tym jego wyceny. Dlatego jeżeli nie jesteś czegoś pewny – nie wahaj się zapytać.