Polacy wciąż potrzebują edukacji na temat segregacji odpadów. Ich świadomość w tym zakresie cały czas jest na niskim poziomie. Z badań ARC Rynek i Opinia oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu wynika, że tylko 66% z nich to robi. A zatem co trzeci Polak nie segreguje śmieci. Tylko 15% potrafi odpowiednio podzielić odpady podczas wyrzucania. Jak segregować śmieci w domu i dlaczego warto to robić? Dziś przedstawiamy 10 praktycznych rad.

Dlaczego musimy segregować śmieci?

Zwyczaj segregacji odpadów nie powinien wynikać jedynie z nakazu unijnego i chęci uniknięcia ewentualnych konsekwencji prawnych. Musimy mieć świadomość, że ziemia jest naszym domem, o który powinniśmy dbać, podobnie jak o swoje miejsce zamieszkania. Chcemy oddychać czystym powietrzem, pić wolną od zanieczyszczeń wodę i otaczać się piękną przyrodą. Każdy z nas ma wpływ na środowisko, w jakim żyjemy. Ważne są codzienne zwyczaje takie jak segregacja śmieci.

Jak segregować śmieci w domu?

Jak segregować śmieci w domu? Zadanie to może wydawać się trudne i skomplikowane, ale wymaga jedynie podstawowej wiedzy na temat podziału odpadów i odrobiny chęci. Poznaj 10 praktycznych wskazówek na ten temat.

Poznaj zasady odpowiedniej segregacji

Zanim przystąpisz do segregacji odpadów w domu, musisz wiedzieć, jak je odpowiednio podzielić. Zazwyczaj wyróżnia się główne kategorie śmieci takie jak:

 • Metale i tworzywa sztuczne – plastikowe butelki po napojach, nakrętki, plastikowe opakowania, kartony, opakowania po środkach czystości, torby, worki, reklamówki, puszki aluminiowe, puszki po konserwach, metale kolorowe, zakrętki od słoików.
 • Papier, karton, tektura – katalogi, ulotki, prospekty, zeszyty, książki, gazety, czasopisma, torby i worki papierowe.
 • Szkło – butelki i słoiki po napojach i żywności, szklane opakowania po kosmetykach.
 • Odpady biodegradowalne – obierki, odpadki warzywne i owocowe, gałęzie drzew i krzewów, skoszona trawa, kwiaty, liście, kora drzew, drewno, resztki jedzenia.
 • Odpady zmieszane, czyli to, czego nie można odzyskać w procesie recyklingu, z wyłączeniem odpadów niebezpiecznych.

Przede wszystkim należy oddzielać surowce od odpadów, które można ponownie wykorzystać. Niektóre gminy wymagają oddzielenia szkła białego od kolorowego. Dzięki segregacji można uzyskać najbardziej wartościowe materiały do kolejnego przetworzenia.

Poznaj system segregacji w twojej gminie

System segregacji w poszczególnych miejscach może się różnić. Na stronie internetowej urzędu gminy, lokalnego przedsiębiorstwa lub administratora budynku możesz znaleźć informacje na temat segregacji śmieci w twoim miejscu zamieszkania. Będą tam dostępne wszelkie szczegóły dotyczące tego, na jakie frakcje podzielić śmieci oraz jakiego rodzaju śmieci wrzucać do poszczególnych pojemników.

Znajdź miejsce na segregację śmieci

Dawniej zabudowy kuchenne nie uwzględniały miejsca na taką liczbę pojemników, jakich potrzebujemy obecnie. Warto pomyśleć o tym, podczas planowania remontu w kuchni. Innym pomieszczeniem, które często służy do tego celu, jest spiżarnia. Większe ilości odpadów możemy składować w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu gospodarczym, garażu lub komórce. Zorganizowanie odpowiedniej przestrzeni na segregację zachęci wszystkich członków rodziny do podziału śmieci.

Kup specjalne kosze do segregacji

Obecnie mamy dostęp do wielu koszy na śmieci i sortowników na odpady. Są one nie tylko funkcjonalne, ale także mają estetyczny wygląd. Możemy wybrać pojedyncze pojemniki albo całe zestawy. W ten sposób oddzielimy tworzywa nadające się do ponownego wykorzystania od odpadów, które nie znajdą już zastosowania. Podczas zakupów zwróć uwagę na materiał, z jakiego pojemniki są wykonane. Dzięki temu pojemnik będzie wytrzymały, odporny na uszkodzenia. Niektóre kosze na śmieci mają specjalną powłokę, która ułatwia jego czyszczenie. Zwróć uwagę nie tylko na materiał, z jakiego wykonano pojemnik, ale też jego:

 • Pojemność podawaną w litrach,
 • układ – może to być kosz pojedynczy albo zestaw,
 • funkcje i dodatkowe wyposażenie.

Dzięki gotowym systemom sortowników nie musimy kupować kilku oddzielnych koszy na śmieci. Kilka pojemników do segregacji w jednym to bardzo praktyczne rozwiązanie, które nie zajmuje wiele przestrzeni. Dobrze sprawdzi się w przypadku małych pomieszczeń.

Poznaj kolory pojemników na śmieci

Jak segregować śmieci w domu? Pomocne będzie oznaczenie kolorystyczne stosowane w całej Polsce. Jakie kolory mają poszczególne pojemniki na odpady?

 • Kolor zielony – szkło,
 • kolor niebieski – papier,
 • kolor brązowy – odpady bio,
 • kolor żółty – metale i tworzywa sztuczne,
 • kolor czarny – odpady zmieszane.

Wyznacz miejsce na kompostownik

Kompostownik to świetny sposób na pozbycie się resztek roślinnych. Możemy tam wyrzucić liście, gałęzie, skoszoną trawę, resztki jedzenia, obierki po ziemniakach, skorupki z jajek i uschnięte kwiaty. Dodatkowo uzyskasz kompost, czyli naturalny nawóz dla roślin, który zapewni im składniki odżywcze i poprawi strukturę gleby. Kompostowanie pozwala utrzymać porządek w ogrodzie oraz ograniczyć wydatki związane z wywózką śmieci z posesji. Jak zrobić kompostownik? Na samym spodzie ułóż rozdrobnione gałęzie, które będą stanowić naturalną warstwę drenującą. Następnie wykorzystaj torf lub słomę, aby pochłonąć składniki mineralne spływające z wodą. Warstwy przekładaj ziemią.

Kup rozdrabniacz do odpadów

Rozdrabniacz do odpadów to elektryczny młynek montowany w otworze ściekowym w zlewie. Urządzenie zawiera wirujące talerze. Siła odśrodkowa sprawia, że resztki jedzenia są rozdrabniane, mielone, a następnie spłukane wprost do kanalizacji. Aby schłodzić młynek, należy spłukiwać odpady zimną wodą.

Młynek do odpadów rozdrabnia żywność, skórki warzyw i owoców, makaron, ryż, pieczywo, fusy po kawie, dzięki czemu do kosza trafiają tylko śmieci suche, a zlew się nie zatyka.

Dowiedz się, jakich śmieci nie wolno wyrzucać

Nie wszystkie śmieci nadają się do wyrzucenia do koszy na odpady. Które z nich nie mogą trafić do ogólnodostępnych pojemników? Przede wszystkim stwarzające zagrożenie dla środowiska naturalnego. Oto przykłady.

 • Baterie i akumulatory – powinny trafić do specjalnych pojemników znajdujących się w sklepach z elektroniką lub hipermarketach. Czasem przeprowadzane są też zbiórki baterii.
 • Świetlówki i żarówki – zawierają rtęć, która może być niebezpieczna dla zwierząt i ludzi. Możemy oddać je z powrotem do sklepu lub wywieźć do punktu PSZOK.
 • Sprzęt AGD (lodówka, telewizor, toster, kuchenka mikrofalowa) – takie urządzenia wydzielają negatywnie wpływające na środowisko związki chemiczne. Zużyty sprzęt możemy pozostawić w sklepie lub skontaktować się z PSZOK.
 • Przeterminowane lekarstwa i odpady medyczne – są niebezpieczne, ponieważ zawarte w nich substancje po wyrzuceniu będą przedostawały się do gleby lub wód gruntowych. Możemy oddać je do punktów PSZOK.
 • Gruz, stare płytki i inne odpady budowlane – powinniśmy je wywieźć do punktu PSZOK lub skorzystać z usług prywatnej firmy, która się tym zajmuje. Przed rozpoczęciem remontu możemy dowiedzieć się u administracji budynku o możliwości zorganizowania specjalnego kontenera.

Zachęć swoich bliskich do segregacji

Żeby zachęcić bliskich do segregacji, musisz użyć przekonujących argumentów. Zostaną zmotywowani, jeśli poczują sens takiego działania. Edukacja osób dorosłych pod tym względem nie różni się od edukacji dzieci. Możesz powołać się na statystyki, zwrócić uwagę na wynikające z segregacji korzyści dla środowiska naturalnego, ale również dla gospodarstwa domowego.

Ponownie wykorzystaj niektóre odpady

Niektórym śmieciom możesz dać nowe życie. W sieci znajdziesz mnóstwo pomysłów na ponowne wykorzystanie odpadów. Możesz w prosty sposób odnowić stare meble, nadając im ciekawy wygląd. Plastikowe opakowania przekształcisz w doniczki, pojemniki na drobiazgi i wiszące organizery. Ogranicza cię tylko wyobraźnia.

Jak segregować śmieci w domu? Okazuje się, że to nie musi być trudne i uciążliwe. Wystarczy konsekwentne wyrzucanie odpadów do określonych pojemników w odpowiednich kolorach. Kosze mają różne kolory, co ułatwia utylizację. Postaraj się zorganizować specjalne miejsce do segregacji i stworzyć w ogrodzie kompostownik. Pomocny może być też rozdrabniacz do odpadów, czyli młynek zamontowany w zlewie. Dowiedz się, jakich śmieci nie wolno wyrzucać i pozbywaj się ich w sposób zgodny z prawem. Wszystkie powyższe rady pomogą ci prowadzić proste życie wolne od niepotrzebnych odpadów. A czyste środowisko to powód do dumy!