Przeciętny mieszkaniec Unii Europejskiej zużywa około 500 foliówek rocznie. Jednorazowe, plastikowe torby poza oczywistą wygodą i dużą użytecznością stanowią jednak poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego. Ekolodzy ostrzegają przed nieodwracalnymi konsekwencjami, jakie przynieść może korzystanie z plastikowych worków, dlatego przedstawiamy efektywne sposoby na ograniczenie ich zużycia.

Polska wraz z mieszkańcami Portugalii, Słowacji, Estonii i Litwy należy do czołówki państw, w których wykorzystanie plastiku jest największe. Problemem zajęła się już Unia Europejska, która w 2014 roku podpisała porozumienie w sprawie ograniczenia ilości zużytych toreb plastikowych. Ustawa weszła w życie w 2015 roku i zgodnie z nią przedsiębiorcy mają obowiązek redukcji zużycia plastikowych siatek. Mogą to zrobić w wybrany przez siebie sposób, poprzez wycofanie ich z obiegu lub nakładania opłat za jednorazowe torby, po które tak chętnie sięgają klienci w punktach sprzedaży. Ma to być sposób na zniechęcenie ich do zakupu foliówek i tym samym zmniejszenie ich produkcji. Płatność dotyczy tylko folii o grubości poniżej 50 mikronów, bezpłatnie oferowane są foliówki wykorzystywane w celach higienicznych do pakowania mięsa, pieczywa lub owoców. Wzorem proponowanego modelu jest Irlandia, w której wprowadzenie obowiązkowych opłat ograniczyło zużycie foliowych toreb aż do 90%.

Sposobem na rozwiązanie problemu jest także ponowne ich wykorzystanie. Jeżeli istnieje konieczność zakupu plastikowej torby, warto sprawić, by nie stała się ona bezużyteczna po jednokrotnej eksploatacji. Wyprodukowanie foliówki trwa kilka minut, jej użycie średnio 20 minut, a rozkład może postępować nawet przez kolejnych 500 lat. Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest ich recykling lub ponowne zastosowanie jako torby zakupowej bądź worka na odpady. W ten sposób uda się zmniejszyć szkodliwy wpływ na środowisko naturalne, poprzez zminimalizowanie ilości toksycznych substancji, które trafiają do zbiorników wodnych, pól i lasów, zatruwając tym samym żyjące w nich zwierzęta.

Coraz modniejsze staje się także zastępowanie plastikowych toreb ich papierową lub materiałową wersją. Siatki z tektury są jednak dość słabe i nie nadają się do przenoszenia wielu rzeczy, dlatego doskonałą alternatywą są worki wykonane z lnu i innych ekologicznych materiałów. Ich zaletą jest nie tylko lekkość i wytrzymałość, ale także nowoczesny wygląd. Aby zachęcić potencjalnych klientów do ich zakupu sklepy oferują całą gamę kolorów i wzorów z ciekawymi, przykuwającymi wzrok napisami. Tego typu torby nie zajmują dużo miejsca, są praktyczne i wygodne w użyciu. Ich koszt jest także relatywnie niższy w porównaniu do sum, które wydawać należy na niekończącą się ilość jednorazowych toreb, często charakteryzujących się niską trwałością.

Ograniczenie ilość zużywanych foliówek ma przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego. Warto jednak zaznaczyć, że duża część zachowań związana jest także z świadomością możliwych zagrożeń jakie nieść mogą za sobą podejmowane decyzje. Warto zatem zgłębić swoją wiedzę na temat ekologii i czym prędzej zastąpić jednorazowe reklamówki ich trwalszymi, materiałowymi odpowiednikami.