Jednym z obowiązków każdego pracodawcy jest między innymi zadbanie o zniszczenie tajnych dokumentów dotyczących działalności firmy. W tym celu zatrudniający korzystają z firmowych niszczarek. W zależności od stopnia poufności dokumentacji, tego typu maszyny tną zbiory pism w różny sposób. Co to jest norma din 32757 i jak zabezpieczyć ważne dane? W tym artykule odpowiemy na te pytania.
Co to jest stopień tajności według normy DIN 32757?
Prowadząc działalność gospodarczą, musimy zadbać o przechowanie materiałów, a następnie ich zniszczenie. Chociaż producenci oferują wielofunkcyjne niszczarki, to trzeba przyznać, że nie każdy, kto chce pozbyć się wrażliwych informacji, stosuje się do obecnie najważniejszej normy – DIN 66399. To ona definiuje 7 poziomów bezpieczeństwa i trzy klasy ochrony dokumentów. Pisaliśmy o tym tutaj.
Wcześniej to norma DIN 32757 obowiązywała i określała 5 poziomów bezpieczeństwa dla poszczególnych rodzajów utylizacji rachunków czy umów. Stopień tajności według normy DIN 32757 to określenie cięcia dokumentów w systemie paskowym lub paskowo-odcinkowym (ścinki). Wyróżniamy:
- Poziom 1, czyli zwykłe dokumenty, gdzie zniszczone akta występują w postaci pasków o szerokości do 12 mm lub całkowita powierzchnia ścinka wynosi mniej niż 2000 mm².
- Poziom 2. Do tej części zaliczone są korespondencje wewnętrzne. Paski muszą spełniać następujące wymogi: szerokość do 6 mm lub całkowita powierzchnia ścinka musi wynosić maksymalnie do 800 mm².
- Poziom 3 jest związany z dokumentami poufnymi. Tak więc paski muszą być cieńsze, a dokładnie o szerokości mniejszej niż 2 mm lub ścinki o powierzchni mniejszej niż 320 mm², szerokości mniejszej niż 4 mm, a długości mniejszej niż 80 mm.
- Poziom 4 należy do dokumentów tajnych. Dane muszą być zutylizowane w formie ścinek o powierzchni mniejszej niż 30 mm², szerokości mniejszej niż 2 mm i długości mniejszej niż 15 mm.
- Poziom 5 – dokumenty ściśle tajne, gdzie szerokość powierzchni ścinki jest mniejsza niż 0,8 mm, a długość mniejsza niż 13 mm.
- Poziom 6 to proponowany dodatkowy (amerykański) poziom. Tutaj dokumenty są super ściśle tajne, a ścinki powinny mieć do 1×5 mm.
Stosowanie się do normy DIN 32757 zabezpieczy istotne faktury przed kradzieżą, a co ważne przed odtworzeniem z wykorzystaniem programów do obróbki danych. Pamiętaj o tym, by ścinki były zawsze wymieszane – odzyskanie zapisów w danym dokumencie ku zdziwieniu jest bardzo proste. Jeśli chcesz temu zapobiec, wkładaj papier do urządzenia tak, by linie cięcia papieru nie były równoległe do linii tekstu.