Czy jesteś właścicielem małego mieszkania? Z pewnością zależy Ci na utrzymaniu go w czystości i porządku. Chciałbyś segregować śmieci i dbać o ekologię, ale zastanawiasz się, jak znaleźć miejsce na kosze do klasyfikacji odpadów? Podpowiadamy, jak segregować śmieci, jeśli dysponujesz niewielką przestrzenią.
Segregacja śmieci w małym mieszkaniu – dlaczego to takie ważne?
Każdy człowiek chce być w dobrym nastroju i otaczać się pięknymi przedmiotami. Nie jesteśmy w stanie zrelaksować się, gdy wokół nas panuje chaos i nieporządek. Troska o czystość nie powinna wynikać jedynie z chęci poprawy własnego zdrowia, ale przede wszystkim ze świadomości, że nasze czyny wpływają na stan środowiska naturalnego. Wymogi unijne nakazują segregację śmieci bez względu na to, czy mieszkasz w domu, czy też bloku. Recykling przynosi mnóstwo korzyści. Dzięki klasyfikacji odpadów możemy zwiększyć szanse na ponowne wykorzystanie surowców i obniżyć koszty ich produkcji. Ograniczamy tony śmieci, które zanieczyszczałyby nasze otoczenie, niosąc zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Każdy przyczynia się do poprawy lub pogorszenia jakości życia.
Wiele osób twierdzi, że segregacja śmieci w małym mieszkaniu jest uciążliwa. Jednak dzięki kilku prostym rozwiązaniom sortowanie odpadów staje się o wiele prostsze. Poznaj nasze sprawdzone metody.
Jak segregować śmieci w bloku – 10 porad
Czy dysponujesz niewielką przestrzenią i nie wiesz, jak segregować śmieci w bloku? Wprowadź w życie poniższe wskazówki.
1. Ustal miejsce na kosze
Wyznacz miejsce na kosze do segregacji odpadów. Jeśli dopiero projektujesz swoją kuchnię i zamawiasz meble na wymiar, ustal, gdzie będziesz przechowywać poszczególne kosze na śmieci.
2. Małe kosze do segregacji
Wybierz mniejsze kosze na śmieci – takie pojemniki wymuszają częstszą wymianę worków, dzięki czemu odpady nie będą się rozkładać w Twoim mieszkaniu, powodując nieprzyjemny zapach. Ponadto będą lżejsze i łatwiej się ich pozbędziesz.
3. Wiszące kosze na śmieci
Wybierz wiszące pojemniki na śmieci – czy pod Twoim zlewem nie ma miejsca dla koszy na odpady? Żaden problem. Wybierz wiszące pojemniki, które świetnie sprawdzą się w małej przestrzeni. To bardzo praktyczne rozwiązanie.
4. Wysuwane kosze na śmieci
Kup wysuwane kosze do segregacji odpadów – są trwałe, funkcjonalne i zmieszczą się w szafce pod zlewem.
5. Kosze przymocowane do szafki
Przymocuj pojemniki do drzwi szafki pod zlewem. Oszczędzisz miejsce i doskonale zaaranżujesz przestrzeń. Kreatywność to podstawa!
6. Stwórz kosze na śmieci
Nie znalazłeś takiego pojemnika, który pasuje do Twojej kuchni? Możesz samodzielnie go wykonać z dużego pudełka lub kubła z przegródkami. Ogranicza Cię tylko własna kreatywność.
7. Przenieś kosze do innego pomieszczenia
Kto powiedział, że zbiorniki na odpady muszą znajdować się w kuchni? Może znajdziesz na nie nieco miejsca w biurze, korytarzu lub na balkonie?
8. Zaangażuj rodzinę w segregowanie śmieci.
Często problemem nie jest sam podział odpadów, ale niechęć do ich wynoszenia. Ustal dyżury. Niech każdy członek rodziny czuje się odpowiedzialny za prawidłowe wyrzucanie śmieci. Dzięki określonym zasadom będziecie się nawzajem pilnować i zachęcać do współpracy.
9. Wyznacz miejsce na kompostownik
W kuchni zbieraj odpady w niewielkim pojemniku, następnie wyrzucaj je w odpowiednie miejsce. Jeśli dysponujesz ogródkiem lub działką ustal, gdzie będziecie wyrzucać odpadki organiczne. Takie rozwiązanie pozwoli Ci oszczędzić miejsce w domu. Poza tym kompost zwiększy żyzność gleby i będzie stanowił idealny nawóz do kwiatów, owoców i warzyw.
10. Zadbaj o estetykę koszy
Pamiętaj, że to szczegóły tworzą całość. Podpisane, gustowne pojemniki sprawią, że segregacja będzie o wiele przyjemniejsza. Przygotowywanie tak stylowych koszy to także świetny pomysł na przyjemne zajęcie dla całej rodziny. Przy tej okazji, możesz wytłumaczyć dzieciom, jak ważna jest segregacja odpadów.
Segregacja śmieci w małym mieszkaniu – to prostsze niż myślisz!
Segregacja śmieci w małym mieszkaniu wcale nie musi być trudna i skomplikowana. Przede wszystkim zapoznaj się z wymogami dotyczącymi wyrzucania odpadów w Twojej gminie. Dowiedz się, jakie kolory mają mieć poszczególne pojemniki i w jaki sposób pozbywać się odpadów. Szybko nauczysz się zasad poprawnej segregacji. Pamiętaj, że przedmioty takie jak zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane leki, świetlówki muszą znaleźć się w przewidzianych do tego pojemnikach. To odpady niebezpieczne. Szybko oddaj je do wyznaczonego punktu, a zyskasz dodatkowe miejsce. W domu wyznacz miejsce do składowania papieru, szkła, metali i tworzyw sztucznych.
Teraz już wiesz, jak segregować śmieci w bloku. Niewielka przestrzeń nie musi Cię ograniczać. Wystarczy odrobina pomysłowości i kreatywności. Okazuje się, że segregacja śmieci w małym mieszkaniu nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Kup mniejsze kosze i znajdź dla nich odpowiednie miejsce. Wspólne wysiłki całej rodziny z pewnością przyniosą korzyści.