[vc_row 0=””][vc_column][vc_column_text 0=””]

Ziemia to wspólne dobro każdego człowieka. Warto czasem pozwolić sobie na chwilę refleksji nad przyszłością naszej planety. 11 maja obchodzimy Dzień bez Śmiecenia, jak można celebrować to święto?

Skąd pomysł na Dzień bez Śmiecenia?

Szesnaście lat temu, 11 maja 2001 roku, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął szereg ustaw, które regulowały obowiązki przedsiębiorców dotyczące gospodarowania odpadami opakowaniowymi. Pomysł zorganizowania Dnia bez Śmiecenia został zainicjowany przez młodzież z kilkunastu krajów, która działała w międzynarodowym programie “Europejski Eko-Parlament Młodzieży”. Od 2007 roku obchodzimy “World non-waste Day” także w Polsce, a wybór daty – 11 maja jest jak widać nieprzypadkowy. Ustanowienie takiego święta zmusza do refleksji nad ważnymi kwestiami takimi jak ekologia, recykling, umiejętne gospodarowanie odpadami. To coś, co nie jest sprawą tylko wielkich koncernów, ale dotyczy każdego obywatela.

#chcemisię, czyli dzień bez wymówek!

Hasło tegorocznych obchodów Dnia bez Śmiecenia to “chce mi się”. Jest ono bardzo chwytliwe, łatwe do zapamiętania i pokazuje prawdziwie obywatelską postawę, która wymaga naprawdę niewielkiego zaangażowania. Segregowanie śmieci wcale nie jest trudne i rzeczywiście ma sens. W niemalże każdej miejscowości w kraju znajdują się specjalne pojemniki, przeznaczone kolejno na: makulaturę, butelki PET, szkło kolorowe, szkło białe, jak i puszki czy baterie. Wystarczy choćby odrobina zaangażowania, aby tego rodzaju odpady oddzielać od siebie. Warto pamiętać, że tylko posegregowane śmieci mają szansę na nowe życie dzięki dobrodziejstwu recyklingu. Na przykład 35 butelek PET wystarczy, aby wyprodukować bluzę polarową, a z tony makulatury można uratować aż 17 drzew! Umiejętne gospodarowanie odpadami pozwala także na mniejsze zużycie energii, wody oraz ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza i CO2 a dzięki temu dziura ozonowa spowolnia swój rozrost. Tym samym problemy ekologiczne na Ziemi znacząco się zmniejszają. 

Jeśli ktoś podjął już ważną decyzję o rozpoczęciu segregacji śmieci, warto, aby zachęcił do tego pomysłu innych. Dlatego można udostępnić na swoich profilach na portalach społecznościowych hasło #chcemisię i pokazać, że działanie na korzyść naszej planety wcale nie musi być trudne. Trzeba mieć na uwadze, że żaden surowiec nie jest wieczny, dlatego tak wiele wnosi odpowiednia postawa obywatelska i świadomy recykling. Właściwa gospodarka śmieciami pozwala zmniejszyć negatywny ich wpływ na planetę jakim jest przykładowo globalne ocieplenie

Czasem naprawdę potrzeba niewiele, aby zrobić coś dobrego dla planety. Oczywiście potrzebne są działania na skalę globalną, ale wystarczy skupić się choćby na tym, co może zrobić każdy w swoim lokalnym środowisku. #chcemisię to hasło, które warto podać dalej i uświadomić sąsiadów, rodzinę oraz przyjaciół, że ekologia nie tylko jest modna, ale przede wszystkim bardzo potrzebna.